Skip to content
Menu
Bez Zadęcia
  • O mnie // Kontakt
Bez Zadęcia
5 aplikacji, bez których nie wyobrażam sobie podróży

Aplikacje przydatne w podróży – 5 najlepszych

Napisano dnia 11 lutego 201527 listopada 2020

Wychodząc naprzeciw pytaniom, które pojawiają się w mailach postanowiłem podzielić się listą przydatnych aplikacji w podróży.

Na początek aplikacje na telefon. Jestem osobą, która ma już z przodu trójkę, więc może nie ze wszystkim jestem na czasie. Telefon jest dla mnie ważnym urządzeniem, przedmiotem od którego się całkowicie uzależniłem, ale korzystam również z wiedzy czerpanej w tradycyjny sposób.

Wybór przydatnych aplikacji mobilnych w podróży

Nie przedłużając. Powyżej zdjęcie. Zdjęcie przedmiotów, które w mojej podróży się przewijają. Zdjęcie, które w poradach również będzie się przewijać, bo jest dobrym punktem wyjścia. Na zdjęciu są również telefony. Tak się porobiło, że to już nie jest jeden telefon i w podróż jadę na ogół z dwoma. Taką mamy rzeczywistość, że urządzenia się nam mnożą, tak jest w przypadku tych telefonów, używanych w odmiennych celach. Jeżeli chodzi o przydatne aplikacje, to od dwóch tygodni myślałem jakie mógłbym tu podać, z jakich faktycznie korzystam, a jakie byłyby niepotrzebnym pozowaniem. Koniec końców wyszło, że w rzeczywistości korzystam tylko z pięciu aplikacji. To i jak jest dużo, bo generalnie wielu aplikacji nie mam zainstalowanych na telefonach. A więc po kolei…

Aplikacja Google Maps

Google ma tę fantastyczną umiejętność, że potrafi stworzyć coś co staje się nieodłączną częścią życia. Tak najpierw było z wyszukiwarką, tak jest teraz z ich mapami. Aplikacja uważana jest za jedną z lepszych i przydatnych w podróży. Czym jest Google Maps chyba nie trzeba pisać, wiadomo, doskonałą mapą. Aplikacja dodatkowo poprawili nawigację, więc Google Mapy są w podróży całkowicie niezastąpione. Korzystam w Polsce i poza nią. Czasami aby odnaleźć hotel, czasami aby odnaleźć wypatrzoną knajpkę, albo miejsce, które gdzieś odkryliśmy. Pomaga dojechać na lotnisko, na plażę. Pozwala dobrać środek transportu. Googlu jesteś niezastąpiony.

Dodatkowo przed wyjazdem często przy wyborze hotelu chodzę sobie w Google Maps ulicami miasta, ale to już na ogół na komputerze. Aplikacja jest w tej chwili na tyle dobra i nie zastąpiona, że w Polsce odstawiłem w aucie całkowicie GPS i przerzuciłem się na ich mapę. Jeżeli jeżdżę autem po Europie to jednak nadal ze względu na koszty używam GPS. Podsumowując: Google Maps to aplikacja całkowicie niezastąpiona i mega usprawnia nam podróż.

Przydatna Aplikacja Google Maps

Trip Advisor

Tak jak niedawno pisałem, dla nas podróż to również jedzenie, a jak jedzenie, szczególnie poza granicami naszego kraju to w ruch idzie Trip Advisor i poszukiwanie dobrego miejsca w pobliżu. Dzięki tej kolejnej przydatnej aplikacji wiele razy przeżyliśmy kulinarną przygodę. Niestety w Polsce niby jest, ale wielokrotnie się na niej przejechaliśmy. Jeżdżąc po Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Słowenii, Grecji i kilku innych krajach Europy prowadziła nas zawsze do celu, do smacznego posiłku, który nie był wyprawą na drugi koniec miasta. Po Polsce nie sprawdza się, zdarzyło się nam tyle zawodów, że mogę to napisać z pełną odpowiedzialnością (najlepiej wejść w swoje miasto i zobaczyć czy faktycznie poleca to co powinien polecać). Po Polsce ostatnio korzystamy z papierowego wydania Gault & Milau, albo elektronicznie: Trip Advisor + posiłkowanie się siecią. Na Zachodzie wierzymy mu niemal bezgranicznie.

W Trip Advisor możesz poznać również lokalne atrakcje turystyczne, ale na ogół niewiele tam ciekawego. Możesz również znaleźć hotel, ale tak się złożyło, że nigdy tam nie szukaliśmy. Używamy głównie aplikację mobilną, bardzo rzadko na laptopie. Zdecydowanie polecamy tą bardzo przydatną apkę. Jeżeli jesteśmy już przy jedzeniu to osobiście po Polsce nie używam też Gastronautów, również nie można traktować miarodajnie wyników tego serwisu, często znajdziesz tam tanie miejsca, a niekoniecznie te z najwyższej półki w danym mieście (najwyższa półka wcale nie oznacza najdroższej).

Jeszcze z ważnych informacji. Możesz do offline’u ściągnąć sobie dane miasto, dzięki czemu bezkosztowo korzystasz z aplikacji po wyjściu z wifi restauracyjnego czy hotelowego. Dodatkowo w podróży się przyzwyczailiśmy, że jeżeli chodzimy sobie po mieście i na drzwiach restauracji jest plakietka Trip Advisora to prawdopodobnie jest smacznie. W większości przypadków się sprawdziło.

Przydatna apliakcja Trip Advisor

Aplikacja VSCO cam

Jeżeli robię zdjęcia dla siebie, na Facebooka czy Instagram to w większości wypadków przechodzą one przez VSCO. Ilość możliwych filtrów, bogaty ich wybór w sklepie (pomimo nazwy sklep sporo tam darmowych filtrów) powoduje, że po prostu uwielbiam po zrobieniu zdjęcia wejść do VSCO
i obrobić w minutę zdjęcie. Kolejna aplikacja nie pomoże nam
w organizowaniu podróży, jednak i tak warto ją zainstalować jeśli podczas swoich wycieczek robisz zdjęcia. Dlaczego? Dzięki niej w łatwy i szybki sposób dokonasz obróbki zdjęć – nałożysz filtr, zmienisz poziom nasycenia koloru czy rozmiar zdjęcia. Na ogół robię to jak usiądziemy coś zjeść ,przez co Ag chce mnie zamordować, bo to nie czas na zabawę w telefonie. Ale co ja poradzę jak ja czasami po prostu muszę?!?

VSCO- aplikacja przydatna w podróży

(zdjęcie z: http://verveandvice.net/)

Booking.com

Jak rezerwuję hotel to na ogół tutaj. Ja wiem, że modnie jest robić to w AirBnb. Spoko, niech służy innym. Ja się przyzwyczaiłem do Bookinga, jestem w tym ich programie Genius i mam 10% zniżki na rezerwację w aplikacji. To też spoko. Ale korzystam, bo lubię, bo oceny i komentarze są wiarygodne, bo wiem ile pokój ma metrów i wiem, że zdjęcia pokazują prawdę. I nie jest wcale drogo, i nie jest tylko tak, że są tam same hotele, bo jest spory przegląd mieszkań. Rezerwowałem tam nocleg dziesiąt razy, jak skończę ten tekst zarezerwuję po raz kolejny. Robię to w aplikacji mobilnej  i na laptopie. W podróży na ogół na smartfonie, dotyczy to na ogół spontanicznie wymyślonego następnego wyjazdu. Bo w podróży łatwo wpaść na pomysł nowej podróżniczej przygody. I Booking w tym pomaga.

portal Booking.com

Like a local

To jest przydatna aplikacja, którą poznaliśmy niedawno, przy okazji odwiedzin Tallinna. Okazało się, że ŻADEN przewodnik papierowy czy internetowy nie dał nam tyle ile ta aplikacja. O co chodzi? Ano o to, że miejsca polecane w aplikacji polecają lokalsi, polecają miejsca (atrakcje turystyczne, miejscówki, kluby, knajpki) do których chodzą sami, do których zapraszają swoich gości, którzy ich odwiedzają. Ta wartościowa aplikacja to prawie tyle ile mieć znajomego w mieście, do którego przyjeżdżasz! Ściągasz sobie do offline’u całe miasto i nagle okazuje się, że jest tu tyle miejscówek, tyle fantastycznych miejscówek, o którym nie pisał żaden przewodnik! Wybierasz to co Cię interesuje i zwiedzasz. Dla nas odkrycie roku 2014, będziemy dalej testować w następnych miastach, ale już teraz mogę powiedzieć, że jeżeli Tallinn to tylko z Like a local. Poważnie.

Jedyne zagrożenie jest takie, że jest dobra tylko Tallinna (pochodzi z Estonii). Jeśli jest tak to dam znać. Niedługo planujemy ponownie zwiedzić miasto z pomocą aplikacji.

Like a local

Dlaczego tylko 5 aplikacji które są przydatne w podróży?

Pewnie stwierdzisz, że mało. Ja sam po napisaniu tekstu wygooglowałem czy ktoś temat opisywał (wiadomo, że tak). I tak odnalazłem 33,18 itd. aplikacji, przydatnych w podróży. Serio? Używasz 18 przydatnych aplikacji zwiedzając miasto? No ja nie. Nie podaję tu aplikacji socialowych, bo z nich korzystamy wszędzie, a nie głównie na wycieczce. Pomimo, że ja używam np. Instagrama głównie na wyjazdach. Nie opisuję aplikacji pogodowych, bo raz, na ogół ją googluję (tak, wiem retro style) albo korzystam z dowolnej aplikacji pogodowej, którą mam pod ręką. Nie widzę wielkiej różnicy. Poza tym to tylko pogoda, nie mam na nią wpływu. I tak rano wyjdę zwiedzać.

Jak widzisz na tytułowym zdjęciu, w podróż biorę ze sobą książkę, na ogół taką, która pomaga mi wczuć się w miejsce, które odwiedzam. Lubię wziąć książkę podróżnika, poczytać o tym co on widział, co on czuł będąc w tym miejscu. Lubię to konfrontować ze swoimi wrażeniami. Oprócz książki odpowiadającej za klimat biorę również papierowy przewodnik. Korzystam niewiele lecz pomaga mi się odnaleźć w standardowych, powszechnych atrakcjach turystycznych. Nie zawsze mam ten komfort, że jestem w 100% przygotowany do wyjazdu, często edukuję się w samolocie, pociągu lub pokoju hotelowym. Niestety, jak się ma czasochłonną pracę, dwójkę dzieci i prowadzi bloga to o czas jest ciężko.

I na tym chciałbym skończyć. Życzę Ci wielu dobrych podróży!

Artykuł odzyskany z historycznej wersji strony.

4 myśli na “Aplikacje przydatne w podróży – 5 najlepszych”

  1. Pingback: Tallinn. Zaskoczenia i olśnienia. - Bez Zadęcia
  2. Pingback: Mazowsze bez zadęcia - Twierdza Modlin - Bez Zadęcia
  3. Pingback: Johannesburg. Krótka chwila na ulicy. - Bez Zadęcia
  4. Pingback: Operacja Tyrol! - Bez Zadęcia

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • Sędki – powrót do natury
  • Las Fallas w Walencji – święto ognia i obłędu
  • Wulkan Stromboli na Wyspie Liprayjskim
  • Tropea Kalabria- małe duże miejsce na południu Włoch
  • Cele i plany na nowy rok – podsumowanie starego roku

Najnowsze komentarze

  • Jedź i jedz. To jedzenie pamiętasz najdłużej! - Bez Zadęcia o Egina wyspa grecka obok Aten
  • Wolność w podróży - Bez Zadęcia o Czyste powietrze, czyli regeneracja skóry
  • Droga bez skrótów - Bez Zadęcia o Czyste powietrze, czyli regeneracja skóry
  • Zmotywuj się! - Bez Zadęcia o Filipińskie opowieści – lot na Filipiny
  • Sylwester z dziećmi poza domem - Bez Zadęcia o Zmotywuj się!

Archiwa

  • Wrzesień 2016
  • Maj 2016
  • Luty 2016
  • Styczeń 2016
  • Sierpień 2015
  • Lipiec 2015
  • Czerwiec 2015
  • Maj 2015
  • Kwiecień 2015
  • Marzec 2015
  • Luty 2015
  • Styczeń 2015
  • Wrzesień 2014
  • Czerwiec 2014
  • Marzec 2014
  • Luty 2014
  • Styczeń 2014
  • Grudzień 2013
  • Październik 2013
  • Sierpień 2013
  • Czerwiec 2013
  • Maj 2013
  • Kwiecień 2013
  • Marzec 2013
  • Luty 2013
  • Styczeń 2013
  • Listopad 2012
  • Październik 2012
  • Sierpień 2012
  • Lipiec 2012
  • Maj 2012
  • Kwiecień 2012
  • Marzec 2012
  • Luty 2012
  • Styczeń 2012
  • Grudzień 2011
  • Listopad 2011
  • Październik 2011

Kategorie

  • Amsterdam
  • Anglia
  • Austria
  • Bez kategorii
  • Chiny
  • Codzienność
  • Estonia
  • Filipiny
  • Francja
  • Grecja
  • Hiszpania
  • Hotele Bez Zadęcia
  • Impresje
  • Irlandia
  • Jeżdżąc po Polsce
  • Litwa
  • Łotwa
  • Niemcy
  • Porady
  • RPA
  • Słowenia
  • Teksty
  • Węgry
©2021 Bez Zadęcia | Powered by SuperbThemes & WordPress