Będąc w Ustroniu warto wybrać się do Wisły na zwiedzanie. Jest wiele pięknych i ciekawych miejsc, do których można dotrzeć na rowerze elektrycznym lub dojść w zimie na nartach skitourowych.
Zwiedzanie Wisły na rowerze elektrycznym lub na nartach to świetny pomysł dla tych, co lubią aktywnie spędzać czas. Dzięki rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych, leśnych dróg pożarowych oraz bocznych dróżek asfaltowych w Ustroniu oraz Wiśle, na ebike lub nartach można zwiedzić większość atrakcji.
Jezioro Czerniańskie i zapora
Z samego Ustronia, wzdłuż Wisły, przez całe miasto, biegnie ścieżka rowerowa, którą bardzo przyjemnie można się dostać nad Zaporę na Jeziorku Czerniańskim. To w tym miejscu łączą się Biała i Czarna Wisełka i stąd zaczyna bieg królowa naszych rzek – Wisła. Warto się udać nad Zaporę dla przepięknego widoku, w tym jednego z najlepszych na Czantorię Wielką.
Dolina Białej Wisełki i Kaskady Rodła
Od zapory na Jeziorku Czerniańskim można kontynuować wycieczkę niebieskim szlakiem, który biegnie Doliną Białej Wisełki. Najważniejszą atrakcją, dla której warto tu przyjechać, są Kaskady Rodła, od których dojedziemy aż do skrzyżowania z drogą na Barański Most. Ci, którzy mają zapas baterii w rowerze elektrycznym, mogą kontynuować przejazd drogami szutrowymi do żółtego szlaku na Cieńków albo do samej przełęczy Salmopol. Drogi pożarowe w okolicy Cieńkowa oraz Baraniej Góry to prawdziwe autostrady rowerowe, przejezdne dla każdego, a zwłaszcza na ebike. Szutrówką w przeciwną stronę da się wrócić do Wisły szlakiem biegnącym Doliną Czarnej Wisełki, po drodze zatrzymując się w schronisku pod Przysłopem. Dla chętnych, można rower zostawić zapięty przy schronisku (schronisko ma specjalny parking dla rowerów) i zdobyć pieszo Baranią Górę.
Dolina Czarnej Wisełki
Do Doliny Czarnej Wisełki można również dojechać od Jeziora Czerniańskiego, ale szlak zaczyna się po drugiej strony zapory. Należy się kierować czarnym szlakiem na Baranią Górę. Na rowerze świetnie się podjeżdża aż do schroniska pod Przysłopem, skąd można dalej kontynuować pieszo na Baranią Górę lub drogami szutrowymi w stronę Cieńkowa lub Przełęczy Salmopol, a następnie zjechać do Wisły Malinki i wrócić do Ustronia ścieżką rowerową, po drodze mijając Skocznię Adama Małysza.
Zamek Prezydencki
Na rowerze elektrycznym szlakiem Habsburgów od Jeziora Czerniańskiego można podjechać także pod sam zamek, a następnie kontynuować wycieczkę do Przełęczy Kubalonka. Na początku XX wieku, po odbudowaniu zamku wg projektu A. Szyszko-Bohusza, zamek stał się rezydencją prezydencką. Wcześniej był to drewniany pałac myśliwski Habsburgów, który uległ pożarowi i został doszczętnie zniszczony w latach 30-tych XX wieku. W tej chwili znajdują się tam dwa budynki: w miejscu starego pałacyku jest Zamek Dolny, a nowa, modernistyczna część wzniesiona wg projektu znanego krakowskiego architekta, to prywatna rezydencja prezydentów RP i znajduje się nieco wyżej.
Przełęcz Kubalonka
Mijając Pałac Prezydencji dojeżdżamy dalej do Przełęczy Kubalonka położonej na wysokości 761m, jednej z najbardziej znanych przełęczy w Beskidach. Przełęcz Kubalonka oddziela dwa pasma górskie – Pasmo Stożka od Pasma Baraniej Góry i znajduje się na granicy Wisły z Istebną. Na przełęczy znajduje się przepiękny, drewniany stary kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku, który został przeniesiony z Gliwic. Na samej przełęczy krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, a także przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki.
Pętla Cieńkowska
Przepiękna trasa widokowa biegnąca żółtym szlakiem przez Cieńków, to raj dla wszelkiej maści kolarzy. Czy na elektryku czy na zwykłym rowerze, choć ten wariant dla osób z kondycją, jest to wymarzony szlak rowerowy z obłędnymi widokami. Jadąc ścieżką rowerową z Ustronia do Wisły Malinki odbijamy na szlak Habsburski, którym dojeżdżamy do samej Zapory, skąd udajemy się kawałek niebieskim szlakiem prowadzącym do Doliny Białej Wisełki do ulicy Cieńkowskiej. Ulicą Cieńkowską dojeżdżamy aż do samego Rancza Cieńków, które jest położone na grani, przy żółtym szlaku. Od Rancza prowadzi nas droga szutrowa, którą możemy dojechać aż do schroniska pod Przysłopem, jadąc pod Baranią Górą w kierunku Doliny Czarnej Wisełki, lub w drugą stronę do przełęczy Salmopolskiej. Można też przy Ranczo zjechać drogą asfaltową w dół, do Wisły Malinki i wrócić ścieżką rowerową do Ustronia, po drodze zwiedzając skocznię Adama Małysza. To miejsce jest przyjemne także w wersji zimowej, wycieczka na skitourach w te okolice, to super pomysł dla osób początkujących lub średniozaawansowanych.
Skocznia Adama Małysza
Skocznia znajduje się w Wiśle Malince i można do niej dojechać ścieżką rowerową z Ustronia. Warto obejrzeć nie tylko sam obiekt, ale też zwiedzić muzeum Adama Małysza. Dla chętnych zobaczyć coś więcej w okolicy polecamy np. Pętlę Cieńkowską.
Barania Góra
Barania Góra to druga po Skrzycznem najwyższa góra w tej części Beskidu Śląskiego, ma 1220 m wysokości. Na szczyt Baraniej Góry można się dostać pieszo, na nartach lub na rowerze. W wersji rowerowej najlepiej dojechać do schroniska pod Przysłopem czarnym szlakiem biegnącym Doliną Czarnej Wisełki, a od schroniska na szczyt wejść pieszo. W schronisku jest przygotowany specjalny parking rowerowy i można podładować baterię w ebike.
Deptak i Amfiteatr
Jadąc na rowerze wzdłuż Wisły ścieżką rowerową mijamy po drodze Deptak oraz Amfiteart. Osoby, które jeszcze tam nie były, serdecznie zachęcam, żeby przynajmniej na moment odbiły ze ścieżki i zwiedziły centrum Wisły.
Rowerem na Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie, to szczyt położony na granicy Brennej, Ustronia oraz Wisły. Na górze jest przepiękna polana widokowa, dla której warto wsiąść na ebike i podjechać ten odcinek. Na Trzy Kopce Wiślańskie da się podjechać z Ustronia przez Ustrońską Ślepą Dobkę, a następnie zjechać żółtym szlakiem do centrum Wisły. To jeden z przykładów wycieczki, ale będąc już na Trzech Kopcach mamy wiele opcji przedłużenia przygody rowerowej. Polecamy zapisać się na wycieczkę z instruktorem-przewodnikiem we Freetours.pl, aby zaliczyć prawdziwą pętlę górską.
Wycieczka skitourowa z Czantorii przez Soszów na Stożek
Soszów i Stożek jest osiągalny z Ustronia nie tylko na rowerze, ale również na nartach skitourowych. To jeden z fajniejszych spacerów narciarskich, które można w zimie zaliczyć w paśmie Stożka. Z wypożyczalni Freetours.pl wychodzimy prosto na Czantorię (szlak zaczyna się 100m od bazy), a następnie kontynuujemy albo Głównym Szlakiem Beskidzkim albo alternatywnymi ścieżkami pożarowymi. To wyprawa na cały dzień idealna dla średniozaawansowanych narciarzy. Freetours.pl organizuje wycieczki z przewodnikiem – instruktorem po okolicy Ustronia oraz Wisły.
Wypożyczalnia rowerów elektrycznych i nart
Wypożyczając ebike lub narty skitourowe we Freetours.pl w Ustroniu pod Czantorią mamy dobrą bazę wypadową. Wypożyczalnia na swój prywatny parking oraz znajduje się niedaleko głównej ścieżki rowerowej nad Wisłą, a także 100m od szlaku podejściowego na Czantorię (skitour).
We Freetours.pl w lecie są rowery elektryczne, rowery dla dzieci, młodzieżowe rowery elektryczne, a także przyczepki oraz siodełka rowerowe dla dzieci.
W zimie to prawdzice centrum skitouringu, gdzie można nie tylko wypożyczyć sprzęt (w tym lawinowy!), a także zapisać się na profesjonalne szkolenie skitour dla początkujących, ćwiczenia lawinowe, lekcje freeride oraz freestyle. Poza szkoleniami organizowane są wycieczki z przewodnikami.
Na koniec porada – udając się na dłuższą wycieczkę na ebike, warto poprosić obsługę o ładowarkę i podładować baterię w czasie przerwy. Powiedzcie o swoich planach we Freetours.pl, a obsługa na pewno sama to zaproponuje.
Polecam ten artykuł wszystkim, którzy cenią sobie mądre i przemyślane treści.
Czytając ten artykuł, odkryłem nowe aspekty znanych mi wcześniej tematów.