Wypoczynek na Mazurach – w pogoni za śladami historii

Uwielbiasz historię i podróże? Lubisz odwiedzać nieoczywiste miejsca, które nie są chętnie wybierane przez turystów? Jeśli na oba te pytania odpowiedziałeś/aś “tak”, to na pewno zainteresuje Cię nasz tekst. Sprawdź, co warto odkryć na Mazurach, a konkretnie w okolicach Lubawy.

Zamek Biskupów Chełmińskich w Lubawie

Mówiąc o Lubawie, nie można nie wspomnieć tego miejsca. Zamek Biskupów Chełmińskich, a raczej jego pozostałości, to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników zamków i średniowiecza. Początki Zamku Biskupów datuje się na XIII wiek, kiedy to około 1257 roku powstała pierwsza, drewniana warownia. Co prawda, niewielki gródek biskupów został dość szybko zniszczony przez Prusów, ale udało się na jego miejscu wnieść zamek. W latach 1303-1311 zaczął ten proces biskup Herman z Pryzny, ale w wyniku wojen ostateczną formę zamek uzyskał na początku XV wieku. Od tej pory budowla przeszła pożar (1545 r.), przebudowę na barokową rezydencję (1624), a w końcu upadek. W 1815 roku zamek spłonął, a jedenaście lat później został ostatecznie rozebrany. Mimo że do dziś zachowały się zaledwie mury oporowe głównej bryły zamkowej, piwnice i portal bramy zamkowej, to wciąż warto odwiedzić to miejsce. Znajdziesz tam kawałek pięknej historii, którą warto znać.

Interaktywnie Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

Wizyta w muzeum to szansa na poznanie historii w ciekawy i nietuzinkowy sposób. Multimedialne ekrany dotykowe i projekcje 3D to przykłady technologii wykorzystywanych w tym muzeum. Z ich pomocą masz szansę prześledzić dzieje zakonów rycerskich (głównie krzyżackiego) od Ziemi Świętej po czasy współczesne. W interaktywnym muzeum znajdziesz wiele makiet zamków, animacji bitew oraz machin oblężniczych. To nie wszystkie niespodzianki, jakie czekają na miłośników historii i wojennych aspektów. Poznasz też strategie wojen i zobaczysz uzbrojenie, charakterystyczne dla zakonów rycerskich.

To nie koniec atrakcji

Mazury mają do zaoferowania o wiele więcej. Jeśli chcesz zwiedzić Ruiny Zamku w Szymbarku czy Zamek Krzyżacki w Ostródzie, zatrzymaj się w Pałacu Mortęgi – http://palacmortegi.pl/pl. To wyjątkowy hotel na Mazurach, który jest nie tylko usytuowany blisko wyżej wymienionych atrakcji, ale posiada własną, niezwykłą historię. Część zabudowy kompleksu pochodzi z XV wieku! Sprawdź na stronie, jakie niespodzianki czekają tam na Ciebie.