Wygłuszanie ścian – sposób na skuteczne ograniczenie hałasu

Dobiegający z zewnątrz lub zza ściany hałas z całą pewnością jest rzeczą ogromnie uciążliwą, w szczególności, gdy mieszkamy w blokowiskach czy kamienicach i mamy problem z dość uciążliwymi sąsiadami. Sposobów na wyciszenie mieszkania jest kilka, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać można między innymi pomiędzy takimi rozwiązaniami jak ściany dźwiękoszczelne, panele akustyczne, okiennice wewnętrzne czy sufit o konstrukcji gipsowo-kartonowej.

Wyciszenie czy wygłuszenie?

Wyciszenie a wygłuszenie to dwa zupełnie odmienne pojęcia, niosące ze sobą trochę inne znaczenie. Wygłuszenie jest to proces zmierzający do możliwie jak najlepszego i najefektywniejszego zniwelowani odgłosów przedostających się pomiędzy pomieszczeniami, z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie. Natomiast jeśli chodzi o wytłumienie, to polega ono przede wszystkim na zastosowaniu takich trików w urządzaniu pomieszczenia, aby wszelkie znajdujące się w nim meble czy jakiekolwiek inne akcesoria ”wchłaniały” rozchodzące się po pomieszczeniu dźwięki, niwelując tym samym dokuczliwość dochodzących o wnętrza hałasów. Jest jeszcze możliwość wyciszenia pomieszczenia. Jest to jednak pojęcie bardzo ogólne, bowiem kryje w sobie zarówno metody wygłuszania jak i wytłumiania pomieszczeń.

Podwieszane sufity

Jednym ze sposobów na wyciszanie pomieszczeń jest konstrukcja podwieszanego sufitu. Z pewnością największymi zaletami tego rozwiązania jest jego bardzo duża skuteczność oraz brak problemu z gromadzeniem się kurzu. Niestety takie rozwiązanie nie należy do tych najtańszych oraz nie w każdym mieszkaniu jest możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Ponadto konstrukcja podwieszanego sufitu na właścicielach mieszkania wymusza konieczność przeprowadzenia remontu, zmniejszając dodatkowo przy tym wysokość pomieszczenia. Taki sufit powinien być wykonywany materiału gipsowo-kartonowego albo z jakiegoś surowca mineralnego. Dla polepszenia efektu wizualnego można umieścić na nim ozdobne ornamenty. Taki podwieszany sufit w znacznej większości przypadków zajmuje około 4,5 – 5 cm wysokości.

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej są nie tylko ogromnie skuteczne przy wyciszaniu wszelkiego rodzaju pomieszczeń, ale również wyglądają bardzo atrakcyjnie i nie potrzebują już innych upiększających je dodatków. W tym przypadku, podobnie jak przy podwieszanych sufitach wadą takiego rozwiązania jest cena oraz konieczność przeprowadzenia remontu.

Ściany dźwiękoszczelne

Kolejnym sposobem na wyciszenie pomieszczenia są ściany dźwiękoszczelne bądź ściany akustyczne. Choć są one ogromnie skuteczne, to jedna nadają się tylko w przypadku konieczności tłumienia ekstremalnych hałasów. Powodem niechęci wielu osób do ich stosowania jest ich niezbyt estetyczny wygląd. Ewentualnie zadowolone z ich stosowania będą te osoby, które znaczne bardziej niż piękne i stylowe pomieszczenia, cenią sobie cisze i spokój własnego mieszania. Wówczas nieco szpetny wygląd nie będzie miał znaczenia.

Dodaj komentarz