Stwórz komfortowe miejsce pracy, wybierz oświetlenie hali przemysłowej

Prawidłowe oświetlenie hal przemysłowych zapewni pracownikom komfortowe warunki. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na ich produktywność i wydajność, ale również na samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Dlatego przed wyborem warto zastanowić się, jaki system oświetlenia będzie najbardziej korzystny dla pracowników.

Zwiększenie produktywności

Oświetlenie wpływa na szereg czynników, które przyczyniają się do polepszenia lub pogorszenia komfortu pracy. Dlatego tak ważne jest, aby było ono odpowiednio dobrane. Prawidłowy poziom natężenia światła wpłynie korzystnie na produktywność pracowników. Zarówno zbyt ciemne, jak i intensywne światło utrudni im wykonywanie obowiązków, przez co ich wydajność będzie o wiele niższa. Zapewniając pracownikom komfort świetlny, zwiększymy skuteczność ich działań, co przełoży się na większe zyski. Dlatego jest to niezwykle ważny aspekt, którego nie należy lekceważyć. To przecież od pracowników w dużej mierze zależy sukces każdego przedsiębiorstwa.

Oświetlenie hali przemysłowej ma również wpływ na samopoczucie pracowników. Niekomfortowe warunki pracy mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak na przykład bóle głowy czy problemy ze wzrokiem. Długotrwałe przebywanie w zbyt ciemnym bądź jasnym pomieszczeniu doprowadzi do znacznego pogorszenia się samopoczucia. Pracownicy, którzy nie będą czuć się dobrze w miejscu pracy, nie będą wykonywać swoich obowiązków w sposób należyty. Może to doprowadzić między innymi do spowolnienia pracy czy do powstania wad produkcyjnych. Równie ważne jest właściwe rozmieszczenie lamp, które zapewni równomierne oświetlenie hali. Dzięki temu nie będą występowały miejsca niedoświetlone, obniżające komfort widzenia pracowników.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Oświetlenie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy. Kontakt z maszynami produkcyjnymi czy urządzeniami naraża pracowników na różnego rodzaju wypadki. Żeby temu zapobiec, należy zadbać o to, aby oświetlenie hali przemysłowej spełniało obowiązujące wymagania. Pracownicy powinni mieć odpowiednio oświetlone nie tylko najbliższe stanowisko pracy, ale także cały obszar hali, w której się znajdują. Dzięki temu będą w stanie dostrzec różnego rodzaju zagrożenia, znajdujące się w dalszej części pomieszczenia. Pozwoli im to na szybka reakcję, na przykład w przypadku awarii którejś z maszyn.

Projektując oświetlenie hal przemysłowych, należy wybrać takie produkty, które ograniczą olśnienie. Ma ono miejsce na przykład wtedy, gdy światło odbijające się od maszyn oślepia pracowników. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na ich koncentrację, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Chwilowa nieuwaga może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, szczególnie w przypadku obsługi maszyn produkcyjnych. Natomiast oświetlenie, które nie jest rozmieszczone równomierne, zmusi pracowników do nadmiernego wytężania wzroku w miejscach słabiej oświetlonych. Będzie to miało niekorzystne działanie na ich samopoczucie, powodując rozdrażnienie oraz bóle głowy.

Prawidłowy system oświetlenia

Projektując system oświetlenia nowo wybudowanych hal przemysłowych czy też modernizując dotychczasowy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę komfort pracowników oraz ich bezpieczeństwo. Do wyboru są są między innymi świetlówki, które stworzą oświetlenie liniowe, lampy typu high-bay, rozpraszające światło po okręgu, a także oprawy przemysłowe, przeznaczone do użytku w trudnych warunkach. Warto wybrać nowoczesne oświetlenie hali przemysłowej, które zapewni pracownikom doskonałe warunki do pracy. Produkty typu LED nie tylko podniosą komfort pracowników, ale także zapewnią dodatkowe korzyści. Należy do nich przede wszystkim energooszczędność, która pozwoli firmie na ograniczenie kosztów. Oświetlenie LED umożliwi również długotrwałą eksploatację. Produkty te są także bezpieczne dla otoczenia, gdyż nie zawierają rtęci ani ołowiu.

System oświetlenia hal przemysłowych powinien spełniać odpowiednie wymagania. Dlatego należy wybrać specjalne lampy, które przeznaczone są do montażu w tego typu obiektach. Umożliwiają one długotrwałą pracę, w wymagających warunkach. Wybierając odpowiedni produkt, należy również zwrócić uwagę na zakres temperatur, do jakich przeznaczona jest dana lampa. Równie ważna jest klasa szczelności, dostosowana do poziomu wilgotności pomieszczenia. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa pracowników. Ponieważ istnieją różne rodzaje oświetlenia przeznaczone do hali przemysłowej, przed wyborem należy zapoznać się z ich właściwościami. Dzięki temu stworzymy pracownikom komfortowe miejsce pracy.

Dodaj komentarz