Kredyt na samochód firmowy – jak wybrać najlepszy?

W Polsce jest bardzo wielu drobnych przedsiębiorców. Wielu z tych przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą jednoosobową. Bardzo duża grupa tych ludzi do celów firmowych, wykorzystuje swoje prywatne samochody. Prędzej czy później zawsze dochodzi do sytuacji, kiedy zastanawiamy się nad wzięciem kredytu na samochód firmowy. Kredyt na auto firmowe jest to jednak bardziej złożona sprawa. Kiedy chcemy wziąć kredyt na samochód firmowy, powinniśmy bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jaki kredyt jest dla nas najbardziej odpowiedni, ponieważ istnieje kilka form takiego kredytu. Jaki jest najlepszy?

Kredyt na auto firmowe – jak wybrać?

Na rynku są obecnie najpopularniejsze dwie formy kredytowania samochodów firmowych. Powinniśmy jednak najpierw udać się do kilku instytucji finansowych i zobaczyć jakie warunki dana instytucja nam oferuje. Nie wszystkie z tych instytucji powinny być to banki. Kiedy chcemy znaleźć dobry kredyt na auto firmowe, moglibyśmy się zwrócić o takich instytucji jak autobanki. Są to instytucje finansowe powiązane bezpośrednio z producentami oraz dealerami samochodów, nastawione na to, aby umożliwić swoim klientom zakup nowego samochodu.

Wybierz rodzaj kredytu

Samo wybranie instytucji finansowej, która będzie kredytować nasz zakup to jedno, ale forma wzięcia takiego kredytu to drugie. Najbardziej popularne są dwie formy kredytowania samochodu firmowego. Pierwszą z nich jest kredyt na samochód firmowy. Pożyczki takiej udziela nam instytucja finansowa na zakup konkretnego produktu, czyli w tym przypadku auta. Plusem takiego rozwiązania jest głównie to, że najczęściej odsetki na taki kredyt są zdecydowanie mniejsze. Minusem jest natomiast fakt, że przeważnie instytucja finansowa, która kredytuje nam auto, traktuje je jako zabezpieczenie i staje się po części właścicielem tego samochodu, aż do momentu, kiedy całkowicie go nie spłacimy. Ma tam swoje konkretne implikacje. Przede wszystkim, kiedy bank jest współwłaścicielem naszego samochodu, koszty związane z kredytowanie nie mogą zostać wrzucone w koszty prowadzenia naszej działalności gospodarczej. Z tego powodu kredyt taki jest dla nas mniej korzystny.

Drugą opcją jest kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej. Kredyt taki jest nam udzielany na konkretną sumę, ale tak naprawdę tylko od nas zależy, na co ją wydamy. W naszym przypadku byłby to samochód firmowy. Koszt takiego kredytu jest wyższy, niż jak byśmy brali zwykły kredyt na samochód firmowy. Plus jest jednak taki, że od samego początku to my jesteśmy właścicielami samochodu i w zasadzie możemy z nim robić, co nam się podoba. Drugą ważną sprawą jest to, że różnego rodzaju koszty związane z kredytem możemy sobie wrzucić w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą to być między innymi koszty odsetek (oczywiście, jeżeli zostały zapłacone), koszty ubezpieczenia kredytu i tym podobne. W sumie, jeśli byśmy zebrali razem wszystkie te dodatkowe koszty związane z obsługą kredytów, miesięczna suma, jaką moglibyśmy sobie odliczyć od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, mogłaby by być naprawdę dość spora.

Dodaj komentarz