Jakie wybrać drzwi do garażu?

Kiedy budujemy dom z garażem, to już na etapie projektowania powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką będziemy mieć bramę garażową. Wynika to oczywiście z wielu czynników. Oczywiście zaliczamy do nich koszty, z jakimi związany jest zakup bramy garażowej, gdyż poszczególne warianty mogą dość znacznie różnić się ceną, ale oprócz samej ceny mają one swoje funkcjonalne wady oraz zalety. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym rozwiązaniom, które są dostępne na polskim rynku.

Jakie są najbardziej popularne rozwiązania?

W Polsce klienci zakupują głównie cztery rodzaje bram garażowych. Są to bramy garażowe:

– segmentowe,
– rolowane,
– uchylne,
– rozwierane.

Jak wspomniano, każda ma swoje zalety oraz wady.

1. Bramy segmentowe

Brama garażowa segmentowa jest obecnie najczęściej wybierana, jeśli idzie o systemy bram garażowych. Brama segmentowa składa się z kilku segmentów (najczęściej od trzech do sześciu — w zależności od rozmiarów bramy). W większości przypadków segmenty wykonane są z ocynkowanej, malowanej proszkowo blachy. Połączone są one między sobą zawiasami, pomiędzy którymi znajdują się uszczelki, mające chronić przed utratą ciepła oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przeważnie segmenty są również wypełnione pianką poliuretanową lub styropianem, co dodatkowo izoluje takie wrota garażowe. Ich główną zaletą jest dobra izolacja cieplna oraz to, że zajmuje mało miejsca.

Cena takich drzwi mieści się w przedziale cenowym: 2000 – 3000 zł.

2. Bramy garażowe uchylne

Tego typu drzwi garażowe, były kiedyś jedną z najbardziej popularnych form bram garażowych. Przede wszystkim wpływ miała na to dość niska cena oraz w miarę duża funkcjonalność (w porównaniu do drzwi rozwieranych, swego czasu również bardzo popularnych). Niestety drzwi takie mają kilka wad. Przede wszystkim mają zdecydowanie gorsze właściwości termiczne. Dodatkową ich wadą jest to, że takie drzwi po otworzeniu zajmują przed garażem dość sporo miejsca, dlatego niezbyt dobrze nadają się do miejsc, w których mamy krótki podjazd.

Cena takich drzwi mieści się w przedziale cenowym: 700 – 1500 zł.

3. Drzwi garażowe rolowane

Można powiedzieć, że drzwi garażowe rolowane są w pewnym sensie odmianą drzwi segmentowych. Różnica polega na tym, że składają się nie z kilku dużych segmentów, ale z bardzo wielu malutkich, które umożliwiają nawijanie ich na wał rozwijarki. Na pewno ich zdecydowaną zaletą jest to, że drzwi takie zajmują pod sufitem garażu bardzo niewiele miejsca. Dodatkowy atut jest taki, że idealnie nadają się tam, gdzie, wykończenie górnej części wjazdu jest niestandardowe — np. półokrągłe. Największym ich minusem jest brak możliwości ich montażu bez układu napędowego.

Cena takich drzwi mieści się w przedziale cenowym: 2000 – 3000 zł + koszt układu napędowego.

4. Drzwi garażowe rozwierane

Rozwierane drzwi garażowe to niemal klasyk. Były kiedyś jedynym dostępnym na rynku wyborem albo wręcz były wykonywane samodzielnie. Wystarczyło mieć nieco materiałów takich jak na przykład blacha, drewno, zawiasy i tym podobne. Największą wadą tego typu drzwi jest fakt, że podobnie jak drzwi uchylne zajmują dość sporo miejsca po otwarciu oraz to, że w trakcie zimy, zanim je otworzymy, będziemy każdorazowo musieli przed garażem odgarniać śnieg.

Cena takich drzwi mieści się w przedziale cenowym: 500 – 1000 zł.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kiedy wybieramy bramy do garażu, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie mamy potrzeby. Najważniejszym zagadnieniem obok samych bram jest napęd do nich. Drzwi garażowe są stosunkowo duże i ciężkie. Zdrowemu mężczyźnie może i podniesienie ich nie będzie stwarzało większego problemu, ale należy pamiętać, że przeważnie nie tylko mężczyzna będzie korzystał z garażu. Nawet młodej kobiecie, ciężkie drzwi garaż nowe mogą sprawić sporo trudności, a jeśli z garażu będą korzystać osoby starsze może im to wręcz czasem uniemożliwić otwarcie ich. Dodatkowym sprzętem do drzwi może być fotokomórka zapalająca automatycznie światło lub czujnik obecności pod drzwiami z napędem.

Dodaj komentarz