Jaki powinien być dobry księgowy?

Każde przedsiębiorstwo nie może bez niej funkcjonować. Ona jest niezbędnym trybikiem każdej firmy. Księgowa, bo nią tu chodzi- musi czuwać nad tym, by nie dochodziło do żadnych zaniedbań i nieprawidłowości. Jest łącznikiem między firmą a Urzędem Skarbowym i to ona ma najwięcej pracy. W związku z tym jest na wagę złota dobra księgowa Gliwice mają mnóstwo biur rachunkowych, gdzie pracuje mnóstwo kompetentnych księgowych.

Jakie cechy powinna mieć księgowa?

Po pierwsze musi być biegła we wszystkich operacjach matematycznych i wykonywać je w poprawny sposób. Mile widziane są studia z dziedziny ekonomii lub zarządzania i administracji. Jednak nie jest to warunek konieczny, bo w przepisach zawodowych nie ma wzmianki o posiadaniu dyplomu uczelni wyższej. Podobne umiejętności można nabyć po ukończeniu kursu. Księgowa musi wykazać się skrupulatnością i dokładnością w gromadzeniu danych i faktur. Nawet najmniejszy świstek papieru może mieć istotne znaczenie. Pracownica działu finansowego musi również ciągle się dokształcać, bo przepisy podatkowe są bardzo dynamiczne i szybko się zmieniają. Dlatego też księgowa musi znać je na bieżąco, inaczej na jej niewiedzy firma mogłaby sporo stracić.

Obsługa komputera i wszelkich specjalistycznych programów rozliczeniowych w tym również nie powinna się gubić księgowa Gliwice posiadają najnowsze zaplecze technologiczne, w związku z czym tutejsi księgowi pracują na komputerach najnowszej generacji. To istotna kwestia, bo większość rozliczeń i operacji finansowych odbywa się obecnie drogą elektroniczną. Księgowa oprócz konkretnych przydatnych umiejętności powinna cechować się uczciwością. Mówiąc szczerze, to ona pierwsza jest w stanie dostrzec machlojki finansowe, jakich dopuszczają się jej zwierzchnicy. Jeśli zauważy jakieś rozbieżności w dokumentacji, jej obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom skarbowym. Gdyby przemilczała ten fakt, prokuratura ma prawo pociągnąć ją do odpowiedzialności karnej. No i na koniec dobra księgowa to taka, która kocha to, co robi. Tylko pełne zaangażowanie i miłość do słupków, wykresów i liczb jest gwarantem sukcesu w tej branży.

Czym właściwie zajmuje się księgowa?

Księgowość wiąże się z prowadzeniem rachunkowości na trzech polach. Pierwsze z nich zakłada zbieranie wszelkich informacji związanych z kwestiami finansowymi i rozliczeniowymi, jakie dotyczą firmy. Księgowa monitoruje i odnotowuje wszelkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe, jakie odbywają się w firmie. W obrębie jej zainteresowań powinny być informacje na temat ponoszonych kosztów prac pracowniczych czy poziomu wypłacalności przedsiębiorstwa. Nic zatem dziwnego, że to ona pierwsza orientuje się, że firmie grozi upadłość z powodu zmniejszenia sprzedaży bądź nadmiernego zadłużenia. To od stanu jej umysłu zależy, czy firma zareaguje odpowiednio wcześnie i wdroży odpowiednią procedurę zapobiegawczą, która uchroni ją przed widmem bankructwa.

Drugim obszarem jej działalności jest dokonywanie kontroli prawidłowości wszelkich operacji finansowych dokonywanych w firmie. Przeprowadzona przez nią analiza wykaże, czy w jej miejscu pracy nie dochodzi do nadużyć na przykład wyłudzaniu podatku VAT od skarbu państwa bądź kradzieży mienia firmowego. Trzeci wymiar, w jakim musi poruszać się na co dzień księgowa, dotyczy specjalistycznej analizy danych, na podstawie których powstaje szczegółowe sprawozdanie finansowe. Dzięki niemu firma może lepiej prosperować i zwiększyć swoje przychody. Podsumowując, żadna firma nie rozwija się dobrze, jeśli nie pracuje tam bystra i przenikliwa księgowa Gliwice – doskonale o tym wszyscy wiedzą, toteż większość tamtejszych firm inwestuje spore środki na rozwój działu księgowego. Bez niego większość firm nie mogłaby zaistnieć na lokalnym rynku.

Dodaj komentarz