Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Jak założyć własną działalność gospodarczą? To pytanie, jakie zadaje sobie wiele osób. Dobrze prosperująca, rozwijająca się firma to marzenie bardzo dużej grupy społeczeństwa. Prawdę mówiąc, znaczna większość osób nigdy nie zrealizuje tego przedsięwzięcia. Jednakże, jeśli należysz do tej nielicznej społeczności, która zamierza podjąć odpowiednie kroki w kierunku założenia swojej działalności gospodarczej, to z pewnością ten artykuł jest dla Ciebie. Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Firma

Własne przedsiębiorstwo to duża odpowiedzialność, bardzo wiele pracy i setki procesów związanych z panującą wszech i wobec biurokracją. Rozwój własnej firmy to często nieprzespane noce i wymóg multi-taskingu od właściciela spółki. Odpowiednio dobre przygotowania, konkretne finanse i liczne punkty wyjścia pozwolą zoptymalizować drogę do rozwoju własnego przedsiębiorstwa i zminimalizować ryzyko.

Pragmatyczną rzeczą jest biznesplan. To dokument, który zawiera realną ocenę opłacalności przedsięwzięcia firmy. Biznesplan jest sporządzany w celu optymalizacji ryzyka, pozyskaniu źródeł finansowania, realizacji planów produkcyjnych etc. W gruncie rzeczy jest to „must have”.

Biznesplan często jest sporządzany na rzecz wniosku kredytowego, ponieważ banki nie dają kredytów już w tak łatwy sposób, jak było to kiedyś.

Kolejnym niezbędnikiem są wyżej wspomniane środki finansowe, które powinny być uwzględnione wcześniej w biznesplanie. Pieniądze mogą pochodzić od właściciela firmy, jak również konkretnych sponsorów, którzy wierzą w rozwój biznesu.

Zakładanie firmy

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest zarejestrowanie swojego przedsiębiorstwa, aby działała ona w sposób w pełni legalny. Najczęściej wykonuje się to poprzez udanie się do urzędu i wypełnienie formularza CEIDG-1. Jednak ze względu na długie kolejki w organach państwowych, można dokonać tego również poprzez podpis elektroniczny. Jest jeden warunek, jaki musi spełniać przyszły właściciel firmy w celu założenia spółki. Posiadanie podpisu elektronicznego lub zaufanego profilu ePUAP jest konieczne do tego rodzaju rejestracji. Obie formy są całkowicie darmowe, a tydzień po złożeniu tych dokumentów właściciel firmy otrzyma swój własny numer NIP i REGON.

Zakład ubezpieczeń zdrowotnych krokiem drugim

Następną rzeczą, jaką trzeba zrobić w celu założenia własnej działalności gospodarczej jest złożenie jednego z dwóch wniosków do ZUS-u. Należy pamiętać o tym, że należy zrobić to w ciągu siedmiu dni od złożenia wcześniej wspomnianego wniosku CEIDG-1. Pierwszy z wniosków to ZUA. To dokument składany w momencie, kiedy przedsiębiorstwo jest tylko i wyłącznie jedynym źródłem dochodów właściciela firmy, lub w momencie, gdy dochody prezesa wynikające z umowy o pracę są niższe niż płaca minimalna. Drugim rodzajem wniosku jest ZZA. To dokument, który składa się w wypadku, gdy właściciel firmy zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę, jednakże wynagrodzenie to przekracza minimalną pensję krajową.

Urząd skarbowy nie taki straszny

Kolejną placówką finansowych organów państwowych, jaką należy odwiedzić jest urząd skarbowy. W tym miejscu właściciel przedsiębiorstwa podejmuje decyzję o zostaniu podatnikiem VAT. Z pewnością ma to swoje plusy i minusy. Niepłacenie tego rodzaju podatku będzie opłacalne, kiedy inwestycje nie będą wysoko opodatkowane, a przedsiębiorstwo będzie świadczyć usługi podmiotom instytucjonalnym.

Jak to jest z tym kontem bankowym?

Właściciel firmy nie ma obowiązku zakładania konta firmowego. Istnieje możliwość podania swojego prywatnego, osobistego rachunku standardowego. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż wiele banków zakazuje rozliczania przedsiębiorstw na konta osobiste. Z tego względu warto zapytać w lokalnej placówce, czy istnieje możliwość tego typu transakcji na koncie prywatnym.

Księgowość

Kolejną kwestią, o jaką warto zadbać jest dobra firma rozliczeniowa. Biuro rachunkowe w Gliwicach to jedno z najbardziej zaufanych firm świadczących swoje usługi wielu poważnym korporacjom. Księgowość to bardzo ważna kwestia, ponieważ nieprofesjonalna firma może narazić właściciela na straty. Aby odnaleźć kontakt do tego biura rachunkowego, wystarczy wpisać w wyszukiwarce „biuro rachunkowe w Gliwice„. Wówczas powinniśmy otrzymać wszystkie interesujące nas dane.

Jak założyć własną działalność gospodarczą? Z tym poradnikiem to nic trudnego.

Dodaj komentarz