Jak wybierać materiały do szycia? Jaki sklep z tkaninami wybrać?

Wybór tkaniny jest kluczową kwestią. To właśnie od tej decyzji zależy trwałość uszytego stroju, wygoda noszenia i, oczywiście, wygląd. Które tkaniny na metry i materiały do szycia są najlepsze do danego typu odzieży? Tego dowiesz się z tego wpisu. Podpowiemy Ci też, jaki sklep z tkaninami wybrać, więc koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł.

Jakie wyróżniamy materiały do szycia?

Słowem materiały określamy tkaniny i dziadziny wykorzystywane do produkcji ubrań. Ten podział wynika ze sposobu pozyskiwania materiałów do szycia. Tkaniny powstają w procesie tkania, podczas którego łączone są dwie prostopadłe do siebie nitki i osnowy. To doskonały materiał na koszule, płaszcze lub marynarki.
Z kolei dzianina powstaje z jednej nitki, z niej formowane są oczka tworzące prostopadłe, połączone z sobą rzędy. Co więcej, dzianinę można wyprodukować w procesie ręcznym (na drutach lub szydełku) albo przez użycie odpowiednich maszyn. To idealny materiał, jeśli chcesz zrobić sweter, czapkę, dres oraz T-Shirt. Plusem dzianiny jest elastyczność, wygoda noszenia oraz łatwy dostęp materiał.

Tkaniny klasyfikujemy na kilka kategorii, podział zależny jest do rodzaju użytego splotu. Możemy wymienić:
• splot skośny – dżins, jodełka, gabardyna;
• splot płócienny – batyst, flanela, szyfon;
• splot atłasowy – satyna.

Z kolei dzianiny dzielimy na:
• rządkowe – dżersej lub dzianina swetrowa;
• kolumienkowe – trykot lub tiul.

Tkaniny na metry sztuczne czy materiały naturalne?

Oczywiście, klasyfikacja materiałów, które wykorzystywane są do szycia odzieży, jest spora. Podstawowy podział dzieli materiały na te wykonane z włókien sztucznych bądź naturalnych. Te pierwsze wykorzystuje się w produkcji tkanin na szeroką skalę (najczęściej dużych fabrykach) przy minimalnym koszcie. To popularny materiał z uwagi na cenę, jednak jakość pozostawia wiele do życzenia. Często mylony jest z tkaninami syntetycznymi.

Z włókien sztucznych wytwarza się takie materiały jak:
• wiskoza,
• włókno bambusowe,
• lyocell.

Jeśli chodzi o włókna naturalne, to są one popularnym materiałem w przemyśle odzieżowym. Wśród włókien naturalnych można wymienić:
• materiały z włókien roślinnych, takie jak tkaniny bawełniane, len;
• materiały z włókien odzwierzęcych, w tym wełna, kaszmir, alpaka, jedwab.

Tkaniny bawełniane są powszechnie używane. Doskonale wchłaniają wodę, są przewiewne, więc warto z nich szyć sukienki. Z kolei len nie nadaje się do szycia sukienek, ponieważ łatwo się gniecie.

Mamy Tkaniny – sklep internetowy

Interesuje Cię sklep z tkaninami? Chcesz kupić tkaniny na metry lub materiały do szycia? Zajrzy na stronę MamyTkaniny – https://www.mamytkaniny.pl/. To sklep internetowy z tkaninami, w którym znajdziesz wspaniałe materiały do szycia. Bogata oferta materiałów zarówno pod względem wzorów, jak i kolorów, przystępne ceny, fachowe doradztwo oraz obsługa na wysokim poziomie to największe zalety tego sklepu. Warto się do nich zgłosić, jeśli szukamy rzetelnego sklepu i ludzi, którzy działają z miłości do szycia.